Свято-Марії-Магдалинівський жіночий монастир с.Зарічево
Милість Божа є непередбачувана і завжди проявляється несподівано. Проте вона відкликається на волю людей, які з чистим серцем і бажанням виявляють стремління до морального вдосконалення і добрих справ.Такими словами можна розпочати історію про виникнення першої на Перечинщині монашої обителі на честь святої рівноапостольної Марії Магдалини.
Край, у якому ніколи в історії не було православного монастиря, є своєрідним форпостом Православ’я не лише в Ужанській та Тур’янскій долині, але й форпостом віри північних кордонів Мукачівської єпархії.
Ідея створення жіночого монастиря народилася не спонтанно, а виношувалася роками, як маленька дитина, в головах багатьох людей і священнослужителів.
Піонерами ідеї заснування монастиря на Перечинщині були безпосередні жителі цього краю, це – настоятель Ракошинського Свято-Покровського чоловічого монастиря – архімандрит Митрофан (Шимон), сьогоднішній священнослужитель обителі, ієрей Василій Керецман, настоятель Свято-Успенського храму в с. Дубриничі Василій Поп, ієрей Олександр Монич, голова Зарічевської сільської ради І.Ю. Магада.
На початку літа 2007 року було отримано благословення правлячого архієрея. Єпископ Мукачівський і Ужгородський Агапіт (Бевцик) (26.07.2000-14.12.2007) на прохання про відкриття нового монастиря та початок будівельних робіт дав свою резолюцію: «Благословляю».
Отже, безпосередня фактологічна історія монастиря розпочалася 29 липня 2007 року, коли чудового, сонячного дня на місці, де сьогодні розташовується жіночий монастир, було освячено великий дерев’яний хрест. Цього недільного дня на гору «Голицю», що в с. Зарічево Перечинського району, зійшлося багато людей і священнослужителів. Ніхто не міг повірити, що тут незабаром виросте перша в історії району жіноча обитель.
Очолив чин освячення секретар єпархіального управління протоієрей Петро Мурник. Йому співслужили настоятель Свято-Покровського чоловічого монастиря, що в с. Ракошино, архімандрит Митрофан (Шимон) та священнослужителі Мукачівської єпархії. Були присутні численні гості і благодітелі. Зокрема колишній голова Перечинської Районної держадміністрації М.Д. Данча, за підтримки якого було виділено земельну ділянку для облаштування монастиря, П.П. Грицик, І.П. Лесьо та інші.
Незбагненна краса місця і мальовничі пейзажі, які відриваються з цієї гори, наповнили тоді відчуттям спокою та радості численних богомольців.
Жіночий монастир розкинувся у мальовничому селі Зарічево, яке розташовується за річкою Уж. Обитель розташовується у оточенні красивого гірського масиву у центрі урочищ «Волосув», «Дверник».
27 квітня 2010 року з благословення Високопреосвященнішого Феодора, архієпископа Мукачівського і Ужгородськогодля проходження пастирського служіння і відповідальними за організацію та будівництво монастиря були направлені молодий священноінок Марк (Куштан) та диякон, а згодом і ієрей Василій (Керецман).
Почаласяробота по облаштуванню місця для обителі. За один місяць був побудований тимчасовий дерев’яний храм на честь святої Марії Магдалини, в якому на даний час звершуються Богослужіння. Через кілька тижнів влітку того ж року було освячено місце під будівництво фундаменту для житлового корпусу.
30 травня 2010 року в неділю Всіх Святих була відслужена перша Божественна Літургія.
Безпосереднє монаше життя в обителі розпочалося у липні того ж року.
До обителі прибули перші сестри, одна з яких згодом стає першою настоятелькою обителі. Згідно клопотання владики Феодора з благословення Високопреосвященнішого Марка, архієпископа Хустського і Виноградівського сестри прибули сюди із Свято-Успенського жіночого монастиря в с. Угля Тячівського району.
Разом з зовнішнім життям в обителі паралельно почалося відповідно і внутрішнє життя. Так, 23 серпня 2010 року архієпископ Феодорзвершує перший монаший постриг в обителі. Монаший чин прийняли сьогоднішня настоятелька обителі ігуменя Варвара (Поп) та Антонія (Паш).
З благословення правлячого архієрея обитель стала поповнюватися і священнослужителями. Так, 21 грудня 2010 року, відповідно до наказу архієпископа Феодора в обитель для проходження пастирського служіння був направлений ігумен, а сьогодні архімандрит Миколай (Шестак).
Офіційне відкриття монастиря відбулося у грудні того ж року. Відповідно до рішення Священного Синоду УПЦ від 23 грудня 2010 року, засідання якого відбулося під головуванням Блаженнішого Володимира, Митрополита Київського і всієї України в Мукачівській єпархії була зареєстрована і відкрита нова обитель. У журналі № 65 Священного Синоду УПЦ від 23 грудня міститься такеповідомлення:
«Слухали рапорт Високопреосвященного Феодора, архієпископа Мукачівського і Ужгородського про відкриття жіночого монастиря на честь святої рівноапостольної Марії Магдалини в с. Зарічево (урочище «Голиця») Перечинського району Закарпатської області та про призначення настоятелькою монастиря монахині Варвари (Поп) з возведенням в сан ігумені та возложенням наперсного хреста за посадою.
Ухвалили:
1.Благословити відкриття жіночого монастиря на честь святої рівноапостольної Марії Магдалини в с. Зарічево (урочище «Голиця») Перечинського району Закарпатської області.
2.Настоятелькою жіночого монастиря на честь святої рівноапостольної Марії Магдалини в с. Зарічево (урочище «Голиця») Перечинського району Закарпатської області призначити монахиню Варвару (Поп) з возведенням в сан ігумені та возложенням наперсного хреста за посадою».
На сьогоднішній день молода обитель повністю функціонує і включає в собі такий штат сестер і священнослужителів:
1.Ігуменя Варвара (Поп) – настоятелька.
2.Монахиня Антонія (Паш) – благочинна.
3.Архімандрит Миколай (Шестак) – духівник.
5.Ієрей Василій Керецман – священнослужитель.
Коротка біографія настоятельниці
ігумені Варвари (Поп)
Ігуменя Варвара (в миру Маряна Михайлівна Поп) народилася 20 серпня 1977 року в с. Угля Тячівського району Закарпатстької області.
З 1984 по 1992 рр. навчалася в Углянській ЗОШ I-IIIст.
13 липня 1992 року вступає послушницею до Углянського Свято-Успенського жіночого монастиря.
7 грудня 1995 року єпископ Хустстький і Виноградівський Мефодій (Петровці) звершує іночеський постриг з іменем Варвара.
24 липня 2010 року згідно клопотання владики Феодора з благословення Високопреосвященнішого Марка, архієпископа Хустського і Виноградівського інокиня Варвара переводиться для монашого послуху до Свято-Марії-Магдалинівського жіночого монастиря в село Зарічево Перечинського району Мукачівської єпархії.
23 серпня 2010 року архієпископ Феодорзвершуєнад інокинею Варварою постриг в мантію зі збереженням попереднього імені.
23 грудня 2010 року згідно рішення Священного Синоду УПЦ (журнал № 65) монахиня Варвара стає настоятелькою жіночого монастиря на честь святої рівноапостольної Марії Магдалини в с. Зарічево (урочище «Голиця») Перечинського району Закарпатської області з відповідним возведенням в сан ігумені та возложенням наперсного хреста за посадою.
Підготували:
архімандрит Миколай (Шестак),
протоієрей Василій Керецман,
протоієрей Олександр Монич