П’ЯТИДЕСЯТНИЦЯ – День народження Церкви!

Нап’ятдесятий день після Світлого Христового Воскресіння Свята Православна Церква святкує День Святої  Трійці, або П’ятидесятниці. По книзі діянь св. апостолів у цей день учні Ісуса Христа разом з Матір’ю Божою, деякими святими жінками та увіровавшими в Христа іудеями зібрались в одному будинку на Сінайській горі в Єрусалимі. На думку тлумачників вважається, що їх було приблизно 120 чоловік. По звичці вони проводили час у молитві і в очікуванні Святого Духа, Якого Господь обіцяв послати їм замість Себе. І ось раптово зробився шум з неба, як би від сильного вітру, і наповнив увесь будинок, в якому вони знаходились. І з’явились їм вогняні язики і почили по одному на кожному з них. І всі сповнились Святого Духа і стали говорити на різних мовах.

У цей день якраз було іудейське свято П’ятидесятниці встановлене в згадку про отримання іудеями закону  на Сінайській горі. І тому в цей день в Єрусалимі перебувало багато різних народів і всі стали дивуватися тому, що почули від простих учнів Христових великі справи Господні кожен на своїй мові. Деякі навіть говорили, що вони обпились вина і через сп’яніння так заговорили. Тоді апостол Петро пояснив всім, що це виконалось пророцтво про те, що Дух Святий зійде на кожного хто повірить в Господа Ісуса Христа і тепер настав цей день. І ця, можна сказати, перша проповідь про Воскреслого Спасителя сказана апостолом Петром, привернула багато народу і в той день хрестилось біля трьох тисяч чоловік. Ось таким був початок проповіді Єванглія, яке через уста святих апостолів розповсюдилось по всьому світу. Цим підтвердились слова Самого Спасителя: «Збудую Церкву Мою і сили адові не переможуть її» (Мф 16:18).

У п’ятдесятий день після Світлого Христового Воскресіння Церква святкує ще однуважливуподію – День народження християнської Церкви, яка була заснована зішестям Святого Духа. Бог, явившись світу в Третій Іпостасі, уже ніколи не залишав світ, а діє через Святу Церкву.З дня зішестя Святого Духа на апостолів кожена людиназнову хрещенав таїнстві миропомазання, подібно апостолам, удостоюється благодаті Духа Святого. Сила цього таїнства настільки велика, що воно, як і хрещення, не повторюється. Наступні таїнства Церкви, як наприклад: сповідь і причастя, а також богослужіння в храмі, приватна молитва, піст, справи милосердя і добродійне життя, мають на меті зміцнити і посилити в християнина дію благодатних дарів, отриманих ним у миропомазанні.

У відроджуючійсилі благодаті Святого Духа можна переконатися, читаючи книгу “Діяння святих апостолів,” в якій описується життя християн в перше десятиліття після П’ятидесятниці. Дійсно, багато грішних, маловірнихі живучих плотськими інтересами людей, прийнявши Святого Духа, робилися глибоко віруючими, праведними, повними старанності і гарячої любові до Бога і людей.

П’ятидесятниця – це особливий день, день нової зустрічі Божественного Утішителя з людською душею, яка може знову відродитись і пити з джерела живої води і наповнювати себе самими піднесеними і благородними почуттями. У цей день благодать Духа надає людині духовні сили, щоб жити і утримуватися від гріховності, робити добро, любити Бога, допомагати ближнім. Сумнівання і злобу вона замінює внутрішнім миром і радістю, як свідчить про це старець Силуан Афонський по своєму досвіду: “З благодаттю Божою легко жити, все робиться добре, все мило і радісно, душа спокійна в Бозі і ходить як би по прекрасному саду, в якому живе Господь. “