В Мукачівській єпархії розпочалося святкування 100-річчя Мараморош-Сиготських процесів

У день великого, престольного, господського свята – Вознесіння Господнього у селі Великі Лучки відбулася святкова архієрейська літургія та освячення гранітної пам’ятної доски на честь 100-річчя Мараморош-Сиготських процесів (1914-2014 рр.). Літургією у Великих Лучках Мукачівська православна єпархія розпочала офіційні заходи, щодо ювілейних святкувань 100-річчя Мараморош-Сиготських процесів (1914-2014 рр.).

Святкову літургію у Вознесенському храмі села очолив керуючий Мукачівською православною єпархією – Високопреосвященніший Феодор, архієпископ Мукачівський і Ужгородський.

Свого архіпастиря зустрічало численне духовенство та вірники з навколишніх сіл. Свято-Вознесенський храм був вщент заповнений вірниками, що прийшли помолитися та вшанувати жертв ганебних репресій.

Після закінчення хресного ходу владика Феодор урочисто освятив гранітну плиту де закарбовані імена 32-х наших земляків, які були засуджені до різних строків ув’язнення у 1913-1914 рр. У зворушливому слові владика Феодор підкреслив великий подвиг великолучан, та зазначив, щоб такі жорстокі уроки історії більше ніколи не повторялися.

Текст гранітної плити освяченої у Великих лучках 13 червня 2013 року: МАРАМОРОШ-СИГОТСЬКІ СПОВІДНИКИ, ЩО ПОСТРАЖДАЛИ ЗА ВІРУ ПРАВОСЛАВНУ В 1913-1914 рр. (До 100-річчя Мараморош-Сиготського процесу – 1914-2014 рр.). Від нащадків, котрі пам’ятають і шанують сповідницький шлях своїх земляків і низько кланяються їм за це!

Прп. Алексій (Кабалюк), Балог Іван, Брод Андрій, Вакаров Степан, Воробчук Юрій, Газій Іван, Глушманюк Олена, Данко Микола, Думницький Ілля, Думницький Микола, Кемінь Андрій, Кемінь Степан, Куцина Василь, Мускур Федір, Незбайло Юрій, Палканинець Михайло, Петровцій Дмитрій, Пирчак Ілля, Попович Дмитрій, Прокоп Кирилл, Рапинець Дмитрій, Ретій Іван, Росоха Михайло, Рубіш Володимир, Сабов Микола, Симулик Юрій, Сочка Марія, Тришинець Юрій, Угаль Юрій, Фейсак Іван, Фіцай Василина, Чопик Юрій. СЛАВА БОГУ НАШОМУ, ЯКИЙ ДАВ ЇМ КРІПОСТЬ!

Як і сто років тому село Великі Лучки стало епіцентром уваги вірників Мукачівської православної єпархії, адже саме Великі Лучки були в числі трьох головних центрів православного руху на початку ХХ ст. – с. Іза (Хустського району), с. Великі Лучки (Мукачівського району) та с. Бехерево (Пряшівщина, Словаччина).

Під час судових процесів першим у списку засуджених був нині вже святий Олексій (Кабалюк). У Свято-Вознесенському храмі Великих Лучок в олтарі зберігається історична пам’ятна доска освячена 4 травня 1934 року, яка була зроблена до 20-ти ліття Мараморош-Сиготських процесів. На ній серед іншого є викарбувані історичні слова із листа великолучан до отця Олексія: «Самая жестокая смерть не вырвет из наших сердец веры православной».

Нагадаємо: Щоб припинити православний рух і відновити позиції греко-католицької церкви угорська влада вдалася до масових репресій проти православних та організації судових процесів. Перший судовий процес 1903-1904 рр. проходив у Мараморош-Сиготі. Він закінчився засудженням на різні строки православних вірників з с. Іза. Більш масштабнішим був „другий Мараморош-Сиготський процес” 1913-1914 рр. Наслідком судових засідань стало засудження 32 осіб до різних строків ув’язнення і сплати великого грошового штрафу. Серед ув’язнених були православні селяни з Ізи, Лучок, Тереблі, Ільниці, Осою, Бедевлі та інших сіл

Click to open image!